Katehetska škola za odgojitelje u vjeri u predškolskim ustanovama, Zagreb

BITI ZA DRUGOGA

8. i 9. studenoga 2019.

U organizaciji Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije i Agencije za odgoj i obrazovanje u prostorima Nadbiskupijskog pastoralnog instituta i OŠ Miroslava Krleže, u Zagrebu, 8. i 9. studenoga 2019., održana je Jesenska katehetska škola za odgojitelje u vjeri u predškolskim ustanovama. Tema škole bila je ”Biti za drugoga”.

Katehetska škola okupila je oko 300 odgajatelja iz cijele Hrvatske.

 

 

Škola je započela u 17,00 sati molitvenim uvodom koji su pripremili roditelji i djeca iz DV Duga Resa.

Nakon pozdravnih govora u Katehetsku školu sudionike je uveo izv. prof. dr. Ivica Pažin, predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda HBK istaknuvši kako je dvadeseto stoljeće, sa svim svojim ratovima i tragedijama, sa sobom donijelo prastaro pitanje unde malum – odakle dolazi zlo? U vremenu u kojem živimo navikli smo se na zlo, nasilje, neprihvaćanje drugoga pa i cinizam tako da nas pitanje odakle dolazi i gdje je izvor nježnosti i dobroti ponekad čak iznenadi i zatekne. Odgovor na to pitanje naslućujemo u riječima sv. Ignacija Lojole koji piše: ”Ljubav se treba položiti više u djela negoli u riječi”, rekao je dr. Pažin i time zaključio kako nježnost i dobrota nisu naš ljudski produkt. One su dar. Ljubav nije rezultat naših nastojanja i ona je dar. Dar je biti za drugoga, a taj dar se na poseban način otkriva u pozivu odgojiteljica i odgojitelja, naglasio je dr. Pažin.

Program koji je ponuđen sudionicima sadržavao je dva predavanja i deset pedagoških radionica.

Prvo predavanje na temu Biti za drugoga  održao je prof. dr. sc. Ivica Raguž. U prvom dijelu predavanja dr. Raguž je ukazao na temeljne vidove kršćanske pedagogije kao pedagogije ”biti za drugoga”. Polazeći od Svetoga pisma, govorio je i o kršćanskom shvaćanju ”biti za drugoga”, osobito razmatrajući nad životom Isusa Krista. Govorio je o ambivalentnosti, drami, ali i snazi i nadahnuću kršćanskoga priloga ”za”.

Drugi dan Katehetske škole započeo je Euharistijskim slavljem u crkvi Sv. Marije na Dolcu. Euharistijsko slavlje predvodio je  mons. dr. Đuro Hranić, nadbiskup đakovačko-osječki i predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju i novu evangelizaciju koji je u propovijedi istaknuo da je Isusovo vazmeno otajstvo i euharistijski kruh i vino znak Isusove proegzistencije; njegove biti za druge i njegove ljubavi za svoj narod. Na poseban način govorio je u kontekstu društva i o tome kako bi prvo trebalo promijeniti čovjeka da bi se mijenjalo društvo, a za to je potrebno  čovjekova prava promjena tj. umiranje u sebi. Naglasio je kako je malo onih koji su spremni na velikodušnu žrtvu iz ljubavi poput Isusa, no samo onaj koji prihvati stav i primjer Isusova sebedarja, življenja za druge – sve do potpunog odricanja od sebe samoga i od svojih interesa postaje cijeli čovjek, preporođen i iznova stvoren

Tamburaški sastav sestara milosrdnica uveo nas je molitvenim početkom u radni dio drugoga dana.

Predavanje Uvijek je netko i za tebe tu održala je prof. dr. sc. Vladimira Velički, dugogodišnja suradnica ovih Katehetskih škola za odgojitelje u vjeri u predškolskim ustanovama. Dr. Velički istaknula je kako se današnjem čovjeku prikazuje sloboda kao najveće dobro i ispred je svake ćudoredne vrijednosti. Sloboda je izolirana i uzdignuta do temeljnog ljudskog prava i jedine istinske vrijednosti. Izostanak značenja i obrazloženja slobode skriven je bogatstvom zahtjeva za slobodom i kidanjem bilo kakvih okvira, jer određivanje značenja slobode neizostavno bi pokrenulo i usmjerilo čovjeka k putu istine. Isto tako danas je pojam slobode često nejasan i jednostran. Sloboda jest neka vrijednost i dobro, ali samo u zajedništvu s drugim dobrima s kojima tvori nerazrješivu cjelinu. Sloboda nije osobno pravo, jer bi takva bila lišena istine o čovjeku. I tek rođeno dijete neko vrijeme ostaje ovisno i upućeno da netko bude za njega tu. To je bit ljudske egzistencije u cjelini. Čovjek može biti i živjeti samo s drugim i polazeći od drugoga, znajući da je uvijek netko i za njega tu.

Istaknula je da danas živimo u vremenu kad su ljudi u svakom trenu jedni drugima dostupni, a osamljenost nikada nije bila veća. Do usamljenosti dolazi zbog nezadovoljene potrebe za pripadanjem i javlja se već u vrlo ranoj dobi. Iskazuje se u vrtićkom kontekstu kroz teškoće uključivanja skupini, nedostatak prijatelja i neuključivanje u igru.

 

 

 

 

Drugi dio Katehetske škole odvijao se u pedagoškim radionicama u OŠ Miroslava Krleže.

Voditeljice pedagoških radionica svjedočile su svojim iskustvima kako Biti za drugoga.

Vrtići koji su oblikovali radionice bili su sljedeći:

  1. DV Vrapčić: Mungu akubarikiBog te blagoslovio

Voditeljica: Snježana Tišljarić sa suradnicama

  1. DV Leptir: Biti za drugoga na putu s Isusom

   Voditeljica: Mišela Combaj i Natalija Tarandek

  1. DV Sv. Mala Terezija: Briga za sebe-za one koji skrbe o djeci

Voditeljica: Dubravka Nikšić

  1. DV Dubrovnik: Radost življenja je u drugome

Voditeljice: Marija Zvono, Dubravka Kalinić i Martina F. Feregja

  1. DV Bukovac: Emocionalna inteligencija

Voditeljice : Diana Dörma Duvnjak i Buga Kahrić

  1. DV Sunčev sjaj-Nazaret: Odnos s Bogom put do drugoga

Voditeljica: s. Jelica Đuzel i s. Domagoja Leović

  1. DV Iskrica: Djela milosrđa u očima djeteta

Voditeljice: Jasminka Španjol i Kristina Petrač

  1. DV Sv. Mala Terezija: Naći sebe u susretu s drugim

Voditeljica: s. Katarina Pišković

  1. DV Ivankovo: Biti za druge u DV Ivankovo

Voditeljice: Jelica Katić i Katica Ilić

  1. DV Dobri: Širimo svjetlo

   Voditeljice: Lucija Tartaro i Alenka Ćubelić

Nakon održanih pedagoških radionica odgojiteljice su iznijele svoja izvješća i iskustva iz radionica te je time i završila Katehetska škola.

Povezane objave

Podijeljene nagrade HBK pobjednicima Vjeronaučne olimpijade

anita.vranic

Katehetska ljetna škola za osnovnoškolske vjeroučitelje, Split

anita.vranic

Radni tekst dokumenta HBK „Da vaša radost bude potpuna (Iv 15,11). Kateheza i rast u vjeri u današnjim okolnostima“;

nku_admin

Trpljenje iz ljubavi – sjeme novoga govora o kršćanskoj nadi

anita.vranic

Katehetska jesenska škola za odgojitelje u vjeri u predškolskim ustanovama, izvješće

anita.vranic

Državno natjecanje iz vjeronauka – Vjeronaučna olimpijada

anita.vranic